Home            Visitor Information            The Course            Member Information            The Club            Contact

 

2015 Trophy Winners:     
                                          
Women's Trophies    9 Hole Women's Trophies
Mens and Mixed Trophies:
Champions    
Feilden Cup Senior Champion Jason Leary
K Stevens Tray Senior Runner up Ian Macdonald
  Senior Plate Kerry Stevens
Bennett Cup Intermediate Champion Mark Shepherd
D Goodwin Tray Intermediate Runner up Joe Yellowlees
  Intermediate Plate Kit Silcock
Readdie Cup Junior A Champion John Shirtcliff
L Murphy Tray Junior A Runner up Campbell Paton
  Junior A Plate Roger Irvine
Chapman Tray Junior B Champion Greg Waldron
B Robertson Tray Junior B Runner up Bruce Auld
  Junior B Plate Rick Putze
Lapthorne Trophy Senior Stroke Champion S Wright
Hodge Trophy Intermediate Stroke Champion C Silcock
Peterson Trophy Junior A Stroke Champion M Shepherd
Joy Trophy Junior B Stroke Champion R Holling
Other    
A H Cooke Cup Left handers vs right handers Drawn 3/3
Bisley Trophy 27 holes - Best nett M Bensemann
Harvey Cup Summer Fourball B Auld & J Shirtcliff
I J Lewis Cup Medal Aggregate - best 2 of 3 rnds D Cleveland
Kerr Quaich Par - Best 3 of 3 set days Roger Irvine
McLeod Trophy Bisque Par H Chellew
President vs Captain Stableford Aggregate Captain
Ken Pearce Trophy Shootout Final Bruce Selbie
Stephens Cup Stableford Aggregate - best 2 of 3 Bruce Robertson
Singles Knockout Cup Matchplay B Cleveland
Ted Breach Cup Singles Knockout Plate NPF
Templar Salver 36 Hole Best Gross Richard Mills
W Troup Cup School Child Stableford Aggregate  
Wales Bank Cup Westpac Eclectic Kerry Stevens
Watkins Tray Fourball Knockout K Silcock & J Shirtcliff
Brian Warsaw Trophy Fourball Knockout Plate NPF
Williams Trophy Most improved golfer John Shirtcliff
M Matthews Trophy Most industrious & Helpful Member Shona Bensemann
W Angus Trophy Wednesday Golf Best Aggregate Stableford Trevor Kerr
R Ferguson Trophy Most 2's on Wednesday Golf Richard Lawson
Mixed    
Bain Trophy Father & Son  
Bisley Cup Parent and Child  
Fawdray Trophy Mother & Daughter  
Bean Cup Closing Day American Foursome Cheryl Jopp & David Fisher
Feilden Cup Opening Day Canadian Foursome Adrienne Reid & Brian Waller
GLT Trophy Queens Birthday Greensome Paula and James Goodman
Kingsride Rosebowl Stableford Aggregate A Reid and J Cornelius
Men Vs Women 18 Holes Matchplay Women
Foursome KO Cup Mixed Foursome Knockout NPF
Foursome KO Tray Runner Up Mixed Foursome KO NPF
Tripp Cup Mixed Foursome Nett P and J Goodman
Webb Cup Family Canadian Foursome G and J Gallichan
Interclub    
Denburn Trophy vs Burnham Geraldine
Heineken Trophy vs Lower Waitaki Geraldine
Lewis Shield vs Grande Vue Women Grande Vue
Wilson Trophy vs Grande Vue Men Grande Vue
Mayden Trophy vs Mayfield Mayfield
Triangular Trophy vs Temuka & Pleasant Point NPF

                                                                                                                          Back to top

Women's Trophies
Silver Champion Cup Silver Champion Ginny Bolderston
Faye Crotty Tray Silver Runner Up Jenny Kellahan
Bronze I Champion Cup Bronze I Champion Paula Goodman
Merle Ellery Tray Bronze I Runner up Daphne Dewe
Bronze II Champion Cup Bronze II Champion F Blake
Pru Sanders Cup Bronze III Champion NPF
Bensemann, Silcock Tray Silver Plate J Lawson
  Bronze I Plate Lyn Collins
  Bronze II & III Plate Rae Davies
E.E.Scott Tray Summer Eclectic - best 18 holes over 3 rounds D Kenny
Peter Stuyvesant Rosebowl (PSRB) Stableford - best 3 over 5 rounds C Jopp
Nancy McCormick Tray 36 hole Foursome - own partner S Bensemann & F Blake
Eva Meredith Trophy Putting - best 3 out of 5 A Romeril
Sharpe Cup Par - best 2 out of 3 J Gallichan
NZR Stableford Cup Stableford - best 2 of 3 J Lawson
Eclectic Challenge Cup Best 18 holes over 3 rnds - Winter J Lawson
Le Cren Cup Foursome - drawn partners J Lawson & F Blake
Sanders Cup Veterans 55 years & over - Nett J Lawson
Rogers Salver Nett aggregate over 2 rounds C Jopp
L.G.U. Medals Silver S Bensemann
  Bronze I M Campbell
  Bronze II & lll R Davies
Merle Ellery Tray Ringers - Gross A Romeril & D kenny
Nett Ringer Cup Ringers - Nett F Blake
H & S Lapthorne Trophy Best 2 nett over 3 qualifying rounds P Goodman & J kellahan
Clara Lapthorne Trophy Bronze III players - stableford  
Barbara Angus Trophy Most improved player M Gregan
Birdie Tree Silver (0-18) A Romeril
  Bronze (19-29) J Gallichan
  Bronze (30-54) F Blake
Singles Knockout   S Fifield
Fourball Knockout    
Foursome Knockout    
Lewis Shield vs Grande Vue - Stableford Ave  
Liz Lewis Trophy Summer Stableford M Bolton
J Prendergast Trophy Saturday Stableford T Putze
Mrs J C Templar Cup 36 Hole Tournament Gross Catherine Knight

                                                                                                                          Back to top

9 Hole Women's Trophies
Cobbers Trophy Opening Day Stableford  
Ruth Burdon Tray Senior Champion  
Barbara Angus Trophy Runner up Senior Champion  
Anne Ussher Tray Junior Champion  
Barbara Angus Trophy Runner up Junior Champion  
Margaret Coulter Trophy Senior Medal  
Lee James Trophy Junior Medal  
O'Brien Challenge Vase Best medal score  
NZ Beeswax Trophy Singles Knockout  
Sherriff Plate Singles Knockout Runner up  
Joyce Butcher Salver Eclectic - Senior  
Joyce Butcher Salver Eclectic - Junior  
Marion Robertson Vase Par - best 3 of 4 rounds  
Finnie Trophy Bisque Par - best 3 of 4 rounds  
Hal Lapthorne Trophy Senior Putting - best 4 of 6 rounds  
Le Cren Cup Junior Putting - best 4 of 6 rounds  
Roma Worner Trophy Stableford - best 4 of 6 rounds  
Marj Matheson Vase Senior Ringers  
Jan Chisholm Trophy Junior Ringers  
Anne Ussher Plate Most improved player  
Home Links (Sue Bunt)    
Mollie Heron Trophy Best local net at Geraldine Tourny  
  Closing Day Net