Home            Visitor Information            The Course            Member Information            The Club            Contact

 

2014 Trophy Winners:     
                                          
Women's Trophies    9 Hole Women's Trophies
Mens and Mixed Trophies:
Champions    
Feilden Cup Senior Champion S Wright
K Stevens Tray Senior Runner up I Macdonald
  Senior Plate J Leary
Bennett Cup Intermediate Champion N Dewe
D Goodwin Tray Intermediate Runner up M Trubshaw
  Intermediate Plate J Yellowlees
Readdie Cup Junior A Champion D Lapthorne
L Murphy Tray Junior A Runner up M Shepherd
  Junior A Plate B Auld
Chapman Tray Junior B Champion W Cosgriff
B Robertson Tray Junior B Runner up I Blackmore
  Junior B Plate R Putze
Lapthorne Trophy Senior Stroke Champion S Wright
Hodge Trophy Intermediate Stroke Champion E Rix
Peterson Trophy Junior A Stroke Champion B Cleveland
Joy Trophy Junior B Stroke Champion J Cornelius
Other    
A H Cooke Cup Left handers vs right handers Lefthanders
Bisley Trophy 27 holes - Best nett Howard Chellew
Harvey Cup Summer Fourball Dave Lapthorne & Barry Hill.
I J Lewis Cup Medal Aggregate - best 2 of 3 rnds J Paterson
Kerr Quaich Par - Best 3 of 3 set days John Shirtcliff
McLeod Trophy Bisque Par D Lapthorne
President vs Captain Matchplay 18 holes President
Ken Pearce Trophy Shootout Final J Trubshaw
Stephens Cup Stableford Aggregate - best 2 of 3 G Abel
Singles Knockout Cup Matchplay B Washington
Ted Breach Cup Singles Knockout Plate NPF
Templar Salver 36 Hole Best Gross I Macdonald
W Troup Cup School Child Stableford Aggregate NPF
Wales Bank Cup Westpac Eclectic K Stevens
Watkins Tray Fourball Knockout G Abel & J Muff
Brian Warsaw Trophy Fourball Knockout Plate NPF
Williams Trophy Most improved golfer J Paterson
M Matthews Trophy Most industrious & Helpful Member N Dewe
Mixed    
Bain Trophy Father & Son Jerry & Gary Muff
Bisley Cup Parent and Child Jenny & Jarod Lawson
Fawdray Trophy Mother & Daughter Merle & Kim Ellery
Bean Cup Closing Day American Foursome NPF
Feilden Cup Opening Day Canadian Foursome Tina Putze & Geoff Clarke
GLT Trophy Queens Birthday Greensome S & M Bensemann
Kingsride Rosebowl Stableford Aggregate D & R Dewe
Men Vs Women 18 Holes Matchplay  
Foursome KO Cup Mixed Foursome Knockout NPF
Foursome KO Tray Runner Up Mixed Foursome KO NPF
Tripp Cup Mixed Foursome Nett Ailsa & John Cornelius
Webb Cup Family Canadian Foursome Lyn & Neil Collins
Interclub    
Denburn Trophy vs Burnham Geraldine
Heineken Trophy vs Lower Waitaki Lower Waitaki
Lewis Shield vs Grande Vue Women Grande Vue
Wilson Trophy vs Grande Vue Men Grande Vue
Mayden Trophy vs Mayfield Mayfield
Triangular Trophy vs Temuka & Pleasant Point NPF

                                                                                                                          Back to top

Women's Trophies
Silver Champion Cup Silver Champion Jenny Kellahan
Faye Crotty Tray Silver Runner Up Ginny Bolderston
Bronze I Champion Cup Bronze I Champion Colleen Gibbs
Merle Ellery Tray Bronze I Runner up Margaret Bolton
Bronze II Champion Cup Bronze II Champion Cheryl Jopp
Pru Sanders Cup Bronze III Champion  
Bensemann, Silcock Tray Silver Plate Jenny Lawson
  Bronze I Plate Lyn Collins
  Bronze II & III Plate Barbara Clarke
E.E.Scott Tray Summer Eclectic - best 18 holes over 3 rounds Denise Kenny
Peter Stuyvesant Rosebowl (PSRB) Stableford - best 3 over 5 rounds Jenny Lawson
Nancy McCormick Tray 36 hole Foursome - own partner H May & A Burrows
Eva Meredith Trophy Putting - best 3 out of 5 Pam Leslie
Sharpe Cup Par - best 2 out of 3 Tina Putze
NZR Stableford Cup Stableford - best 2 of 3 Shona Bensemann
Eclectic Challenge Cup Best 18 holes over 3 rnds - Winter Jenny Lawson
Le Cren Cup Foursome - drawn partners S Silcock and J Ross
Sanders Cup Veterans 55 years & over - Nett  
Rogers Salver Nett aggregate over 2 rounds Rae Davies
L.G.U. Medals Silver Jenny Lawson
  Bronze I Lyn Collins
  Bronze II Rae Davies
  Bronze III  
Merle Ellery Tray Ringers - Gross Jenny Kellahan
Nett Ringer Cup Ringers - Nett Jenny Kellahan
H & S Lapthorne Trophy Best 2 nett over 3 qualifying rounds Adrienne Reid
Clara Lapthorne Trophy Bronze III players - stableford  
Barbara Angus Trophy Most improved player Rae Davies
Birdie Tree Silver (0-20)  
  Bronze (21-30)  
  Bronze (31-54)  
Singles Knockout   Margaret Bolton
Fourball Knockout    
Foursome Knockout    
Lewis Shield vs Grande Vue - Stableford Ave  
Liz Lewis Trophy Summer Stableford Barbara Clarke
J Prendergast Trophy Saturday Stableford Jenny Lawson

                                                                                                                          Back to top

9 Hole Women's Trophies
Cobbers Trophy Opening Day Stableford  
Ruth Burdon Tray Senior Champion Adrienne Bowan
Barbara Angus Trophy Runner up Senior Champion Ethel Hendry
Anne Ussher Tray Junior Champion  
Barbara Angus Trophy Runner up Junior Champion  
Margaret Coulter Trophy Senior Medal  
Lee James Trophy Junior Medal  
O'Brien Challenge Vase Best medal score Rena Crotty
NZ Beeswax Trophy Singles Knockout Val Trezise
Sherriff Plate Singles Knockout Runner up  
Joyce Butcher Salver Eclectic - Senior Adrienne Bowan
Joyce Butcher Salver Eclectic - Junior  
Marion Robertson Vase Par - best 3 of 4 rounds Rhonda Taylor
Finnie Trophy Bisque Par - best 3 of 4 rounds Shirley Anderson
Hal Lapthorne Trophy Senior Putting - best 4 of 6 rounds  
Le Cren Cup Junior Putting - best 4 of 6 rounds  
Roma Worner Trophy Stableford - best 4 of 6 rounds Jan Chisholm, Rhonda Taylor
Marj Matheson Vase Senior Ringers  
Jan Chisholm Trophy Junior Ringers Rena Crotty
Anne Ussher Plate Most improved player Adrienne Bowan
Home Links (Sue Bunt)   Glenda Hamilton
Mollie Heron Trophy Best local net at Geraldine Tourny Rhonda Taylor
  Closing Day Net