Home            Visitor Information            The Course            Member Information            The Club            Contact

 

Club Championships:  

2017 Club Championships.         
Senior Draw                                                    Intermediate draw

Junior A draw                                                  Junior B draw


2016 Club Champions

Senior

  30 July 27 August 17 September Winner
1 J Leary J Leary J Leary J Leary
8 Bye
4 I Macdonald G Leslie
5 G Leslie
3 S Gately S Gately S Gately
6 D Goodwin
2 J Goodman K Stevens
7 K Stevens
 

Intermediate

  30 July 13 August 27 August 17 September  
1 G Leary G Leary C Silcock C Silcock C Silcock
16 Bye
9 D Sheldon C Silcock
8 C Silcock
4 B Cleveland B Cleveland B Cleveland
13 D Lapthorne
12 G Robertson N Collins
5 N Collins
2 L Fifield M Trubshaw N Dewe N Dewe
15 M Trubshaw
10 M Oldfield N Dewe
7 N Dewe
3 C Patrick C Patrick C Patrick
14 D Fisher
11 H Chellew H Chellew
6 B Waller
 

Junior A

  30 July 13 August 27 August 17 September  
1 W Polson W Polson W Polson J Shirtcliff J Shirtcliff
16 Bye
9 J Cornelius B Selbie
8 B Selbie
4 B Gallichan B Gallichan J Shirtcliff
13 Bye
12 Bye J Shirtcliff
5 J Shirtcliff
2 R Irvine R Irvine A South A South
15 Bye
10 A South A South
7 G Waldron
3 G Gallichan G Gallichan D Cleveland
14 Bye
11 M Cooper D Cleveland
6 D Cleveland
 

Junior B

  30 July 27 August 17 September Winner
1 R Holling R Holling M Kohalmi M Kohalmi
8 Bye
4 M Kohalmi M Kohalmi
5 B Auld
3 R Putz R Putze R Putze
6 G Dwyer
2 D Howell D Howell
7 Bye
 

Senior Plate

    Final Winner
1 D Goodwin   J Goodman
2 J Goodman
 

Intermediate Plate

  13 August 27 August 17 September Winner
1 G Leary D Sheldon D Sheldon D Sheldon
8 D Sheldon
4 D Lapthorne D Lapthorne
5 G Robertson
2 D Fisher D Fisher B Waller
7 Bye
3 Bye B Waller
6 B Waller
 

Junior A Plate

  13 August 27 August 17 September Winner
1 Bye J Cornelius B Gallichan B Gallichan
8 J Cornelius
4 B Gallichan B Gallichan
5 Bye
2 R Irvine R Irvine R Irvine
7 G Waldron
3 G Gallichan G Gallichan
6 M Cooper
 

Junior B

  27 August 19 September Winner
1 R Holling R Holling R Holling
4 B Auld
3 G Dwyer G Dwyer
2 Bye

2015 Club Champions

Senior

  1 August 15 August 29 August 19 September Winner
1 S Wright (Def) Bye S Crook I Macdonald J Leary
16 Bye
9 S Crook S Crook
8 D Goodwin
5 I MacDonald I Macdonald I Macdonald
12 E Rix
13 S Blake J Lawson
4 J Lawson
3 J Goodman J Goodman J Goodman J Leary
14 Bye
11 W Romeril N Dewe
6 N Dewe
7 R Lawson R Lawson J Leary
10 K Stevens
15 Bye J Leary
2 J Leary
 

Intermediate

  1 August 15 August 29 August 19 September  
1 L Robertson L Robertson M Shepherd M Shepherd M Shepherd
16 Bye
9 M Shepherd M Shepherd
8 D Lapthorne
5 M Trubshaw G Robertson S Gately
12 G Robertson
13 Bye S Gately
4 S Gately
3 B Waller B Waller J Yellowlees J Yellowlees
14 Bye
11 J Yellowlees J Yellowlees
6 B Cleveland
7 C Silcock D Sheldon D Sheldon
10 D Sheldon
15 Bye N Collins
2 N Collins
 

Junior A

  1 August 15 August 29 August 19 September  
1 A South A South A South J Shirtcliff J Shirtcliff
16 Bye
9 B Robertson B Robertson
8 R Irvine
5 J Shirtcliff J Shirtcliff J Shirtcliff
12 B Dickey
13 M Cooper M Cooper
4 D Shefford
3 G Warren J Worner (Def) C Paton C Paton
14 J Worner
11 D Fisher C Paton
6 C Paton
7 H Chellew H Chellew D Cleveland
10 J Cornelius
15 Bye D Cleveland
2 D Cleveland
 

Junior B

  15 August 29 August 19 September Winner
1 D Howell T Tupe G Waldron G Waldron
8 T Tupe
5 W Cosgriff G Waldron
4 G Waldron
3 R Holling R Holling B Auld
6 G Fifield
7 R Putze B Auld
2 B Auld
 

Senior Plate

  22 August 29 August 19 September Winner
1 Bye D Goodwin D Goodwin K Stevens
8 D Goodwin
5 E Rix E Rix
4 S Blake
3 Bye W Romeril K Stevens
6 W Romeril
7 K Stevens K Stevens
2 Bye
 

Intermediate Plate

  22 August 29 August 19 September Winner
1 Bye D Lapthorne (Def) M Trubshaw C Silcock
8 D Lapthorne
5 M Trubshaw M Trubshaw
4 Bye
3 Bye B Cleveland C Silcock
6 B Cleveland
7 C Silcock C Silcock
2 Bye
 

Junior A Plate

  22 August 29 August 19 September Winner
1 Bye R Irvine R Irvine R Irvine
8 R Irvine
5 B Dickey B Dickey
4 D Shefford (Def)
3 G Warren G Warren (Def) J Cornelius
6 D Fisher (Def)
7 J Cornelius J Cornelius
2 Bye
 

Junior B Plate

  29 August 19 September Winner
1 D Howell D Howell R Putze
4 W Cosgriff (Def)
3 G Fifield R Putze
2 R Putze

2014 Club Champions

Senior - Current holder - Simon Wright

  2 August 16 August 30 August 13 September  
1   S Wright S Wright S Wright S Wright
8 S Crook K Stevens
K Stevens
5   R Lawson D Goodwin
4   D Goodwin
3   J Leary I MacDonald I MacDonald
6   I MacDonald
7   N Lewis J Goodman
2   J Goodman
 

Intermediate - Current holder - M Matthews

  2 August 16 August 30 August 13 September  
1   N Dewe N Dewe N Dewe N Dewe
16  
9 M Matthews R Jeffrey
8 R Jeffrey
5 L Robertson L Robertson L Robertson
12 M MacDonald
13 J Shirtcliff J Shirtcliff
4 B Romeril
3   N Collins M Trubshaw M Trubshaw
14  
11 M Trubshaw M Trubshaw
6 M Hampton
7 J Yellowlees K Silcock K Silcock
10 K Silcock
15   B Cleveland
2  
 

Junior A - Current holder - Howard Chellew

  2 August 16 August 30 August 13 September  
1   D Lapthorne D Lapthorne D Lapthorne D Lapthorne
 
9 C Paton C Paton
8 J Geary
5 G Robertson G Robertson G Robertson
12 A South
13 B Selbie H Chellew
4 H Chellew
3 M Shepherd M Shepherd M Shepherd M Shepherd
14 B Dockey
11 B Hill B Hill
6 M Bensemann
7 B Auld B Auld G Abel
10 J Worner
2   G Abel
 
 

Junior B - Current holder - David Howell

  16 August 30 August 13 September Winner
1   J Cornelius I Blackmore W Cosgriff
8  
5 R Putze I Blackmore
4 I Blackmore
3 B Paddon T Tupe W Cosgriff
6 T Tupe
7   W Cosgriff
2  
 

Senior Plate

  30 August 13 September Winner
1 S Crook   J Leary
4 R Lawson
3 J Leary J Leary
2 N Lewis
 

Intermediate Plate

  30 August 13 September Winner
1 N Collins N Collins J Yellowlees
4 M Hampton
3 J Yellowlees J Yellowlees
2 B Cleveland
 

Junior A Plate

  30 August 13 September Winner
1 C Paton C Paton B Auld
4 A South
3 B Dickey B Auld
2 B Auld
 

Junior B Plate

    13 September Winner
1   R Putze R Putze
4  
3   T Tupe
2  

Club Championships 2014 - Women's Draw         

Silver

  Round 1 Semi Final Final Winner
1 Ginny Bolderston Ginny Bolderston Ginny Bolderston Jenny Kellahan
8 Shona Bensemann
5 Heather Oldfield Heather Oldfield
4 Denise Kenny
3 Ali Romeril Ali Romeril Jenny Kellahan
6 Sisi Silcock
7 Jenny Lawson Jenny Kellahan
2 Jenny Kellahan
 

Bronze 1

  Round 1 Semi Final Final Winner
1 Colleen Gibbs Colleen Gibbs Colleen Gibbs Colleen Gibbs
8 Helen May
5 Paula Goodman Daphne Dewe
4 Daphne Dewe
3 Margaret Bolton Margaret Bolton Margaret Bolton
6 Lyn Collins
7 Tina Putze Tina Putze
2 Pip Tulisi
 

Bronze 2 & 3

  Round 1 Semi Final Final Winner
1 Marie Blackmore Marie Blackmore Marie Blackmore Cheryl Jopp
 
5 Barbara Clarke Ailsa Cornelius
4 Ailsa Cornelius
3 Fiona Blake Fiona Blake Cheryl Jopp
6 Rae Davies
7 Judith Gibbs Cheryl Jopp
2 Cheryl Jopp
 

Silver Plate

      Winner
1 Shona Bensemann Denise Kenny Jenny Lawson
4 Denise Kenny
3 Sisi Silcock Jenny Lawson
2 Jenny Lawson
 

Bronze 1 Plate

      Winner
1 Helen May Paula Goodman Lyn Collins
4 Paula Goodman
3 Lyn Collins Lyn Collins
2 Pip Tulisi
 

Bronze 2 & 3 Plate

      Winner
1   Barbara Clarke Barbara Clarke
by default
4  
3 Rae Davies Rae Davies
2 Judith Gibbs

2013 Club Champions

Menís 2013 Championship trophy winners. From left. Front Row: Campbell Paton (Junior R/up), Howard Chellew (Junior A Champ), Maurice Matthews (Intermediate Champ), Simon Wright (Senior Champ), David Howell (Junior B Champ). Back row: Josh Trubshaw (Junior A Plate), Kerry Stevens (Senior Plate), Mike Trubshaw (Intermediate Plate), Nigel Dewe (Intermediate R/up), John Cornelius (Junior B Plate), Richard Lawson (Senior R/up). Absent: Greg Waldron (Junior B R/up).
 

Womenís 2013 Championship trophy winners. From left: Ailsa Cornelius (Bronze 2 Champ), Pip Tulisi (Bronze 1 Champ), Ginny Bolderston (Silver Champ), Merle Ellery (Bronze 1 R/up), Tina Putze (Bronze 1 Plate), Jan Oliver (Bronze 2 Plate). Absent: Jenny Kellahan (Silver R/up) and Colleen Gibbs (Silver Plate).
 

Senior - Current holder - Jason Leary

  Round 1 Round 2 Final Winner
  17 August 31 August 21 September  
1 J Leary J Leary R Lawson S Wright 6/5
8 S Crook
5 K Stevens R Lawson
4 R Lawson
3 M Morrison M Morrison S Wright
6 W Romeril
7 D Goodwin S Wright
2 S Wright
 

Intermediate - Current holder - Errol Rix

  Round 1 Round 2 Semi Finals Final Winner
  2 August 17 August 31 August 21 September  
1 N Dewe N Dewe N Dewe N Dewe M Matthews 2/1
16 D Shefford
9 J Lawson B Waller
8 B Waller
5 K Silcock K Silcock P Moko
12 M Trubshaw
13 M Hampton P Moko
4 P Moko
3 J Yellowlees J Yellowlees M Matthews M Matthews
14 J Shirtcliff
11 G Robertson M Matthews
6 M Matthews
7 R Jeffrey N Collins D Lapthorne
10 N Collins
15 D Laptorne D Lapthorne
2 E Rix
 

Junior A - Current holder - Howard Chellew

  Round 1 Round 2 Semi Finals Final Winner
  2 August 17 August 31 August 21 September  
1   P Southen P Southen H Chellew H Chellew 11/9
 
9 B Robertson B Cleveland
8 B Cleveland
5 G Abel J Maguire H Chellew
12 J Maguire
13 C Tubb H Chellew
4 H Chellew
3 J Geary J Geary C Paton C Paton
14 G Warren
11 C Paton C Paton
6 A South
7 J Trubshaw B Hill B Hill
10 B Hill
2   B Selbie
 
 

Junior B - Current holder - Bruce Robertson

  Round 1 Semi Finals Final  
  17 August 31 August 21 September Winner
1 G Waldron G Waldron G Waldron D Howell 4/2
8 R Holling
5 J Cornelius B Auld
4 B Auld
3 M Cooper M Cooper D Howell
6 R Putze
7 G Clarke D Howell
2 D Howell
 

Senior Plate - Current holder - Peter Lund

      Winner
1 S Crook K Stevens K Stevens 8/6
4 K Stevens
3 W Romeril W Romeril
2 D Goodwin
 

Intermediate Plate - Current holder - Joe Yellowlees

         
1 D Sefford   M Trubshaw M Trubshaw 3/2
8 J Lawson
5 M Trubshaw M Trubshaw
4 M Hampton
3 J Shirtcliff G Robertson R Jeffrey
6 G Robertson
7 R Jeffrey R Jeffrey
2 E Rix
 

Junior A Plate - Current holder - Alister South

           
1
 
Bye B Robertson B Robertson J Trubshaw 3/2
8
 
B Robertson
5 G Abel G Abel C Tubb
J Maguire
4
 
C Tubb
3
 
G Warren   J Trubshaw
6
 
A South
7
 
J Trubshaw J Trubshaw
2
 
Bye
 

Junior B Plate - Current holder - Rick Putze

       
1 R Holling J Cornelius J Cornelius 20th
4 J Cornelius
3 R Putze R Putze
2 G Clarke

Club Championships 2013 - Women's Draw         

Silver

  Round 1 Round 2 Final Winner
1 G Bolderston G Bolderston G Bolderston G bolderston 2/1
8 N Rix
5 D Kenny A Romeril
4 A Romeril
3 J Kellahan J Kellahan J Kellahan
6 C Gibbs
7 H Oldfield H Oldfield
2 S Silcock
 

Bronze 1

  Round 1 Semi Final Final Winner
1   P Tulisi P Tulisi P Tulisi 9/7
 
5 A Burrows M Blackmore
4 M Blackmore
3 M Bolton M Bolton M Ellery
6 T Putze
2   M Ellery
 
 

Bronze 2 & 3

  Round 1 Semi Final Final Winner
1   H May H May A Cornelius 4/3
 
5 B Clarke B Clarke
4 R Davies
3 M Holmes M Holmes A Cornelius
6 J Oliver
2   A Cornelius
 
 

Silver Plate

      Winner
1 N Rix N Rix C Gibbs 5/4
4 D Kenny
3 C Gibbs C Gibbs
2 S Silcock
 

Bronze I

    Winner
1 A Burrow T Putze 1up
2 T Putze
 

Bronze II & III Plate

    Winner
1 J Oliver J Oliver 5/4
2 R Davies